Uudised
.ee ja domeenindusega seotud uudised
Domeeni registreering jäi pikendamata? Sellega võivad kaasneda just need küberohud
EIS viis hiljuti läbi uuringu, mille fookuses oli .ee domeeni registreeringu pikendamise protsess. Tulemustest selgus, et suur osa vastajatest teadvustab küll erinevaid domeeni registreeringu kaotamisega seotud küberohte, kuid on ka neid, kelle arvates ühtegi ohtu ei kaasne. Kuna domeen on digitaalse maailma üks kõige väärtuslikumaid varasid, teeme ülevaate võimalikest ohtudest, mis võivad registreeringu lõppemisega kaasneda.
Domeeninime jõudmine uuele omanikule. Kustuvad .ee domeenid jõuavad domeenioksjonile, kus saavad sellele teha pakkumisi kõik huvilised üle kogu maailma. Kui oksjonil edukaid pakkumisi ei teha, muutub see kõigile kättesaadavaks “kes ees, see mees” põhimõttel. Seega, kui jätad domeeni registreeringu õigeaegselt pikendamata, võib see varem või hiljem jõuda uue omanikuni.
Veebilehega seotud andmete kaotamine. Lisaks domeenile liiguvad uuele omanikule ka veebilehega seotud liiklus, andmed ja otsingumootori reiting. Uue domeeniga veebilehe jõudmine otsingumootori vastete esirinda on aga märksa raskem ülesanne. Lisaks tasub arvestada, et sinu kunagise domeeni uueks omanikuks võib saada mõni sinu konkurent, kes saab suunata domeeni endale meelepärasele lehele.
Domeeniga seotud meiliaadressi kaotamine. Uus domeeniomanik ei saa domeeniga samanimelise meiliaadressi ajaloole ligi. Sellegipoolest jõuavad temani uued meilid, mille võivad vanast harjumusest saata ekslikult sinu tuttavad või koostööpartnerid. Välistatud ei ole ka asjaolu, et need sisaldavad konfidentsiaalseid või ärikriitilisi andmeid.
Meiliaadressi võltsimine ja pettused. Pahatahtlikel eesmärkidel on võimalik kasutada sinu kunagise domeeniga samanimelist meiliaadressi ka e-kirjade saatmiseks, mis jätavad mulje, justkui oleks need saadetud sinu või sinu ettevõtte nimel. Nende kaudu võib välja meelitada erinevaid andmeid või manipuleerida inimesi tegema volitamata makseid arvates, et kirjas olev palve on igati õigustatud.
Andmete õngitsemine. Pahatahtlikel eesmärkidel on võimalik uuel domeeniomanikul luua sinu eelmise veebilehega väga sarnase sisu ja väljanägemisega leht. Selle abil on võimalik rünnata ettevõtte kliente ehk koguda nende andmeid, sh ka paroole ja krediitkaardi andmeid.
Pahavara levitamine. Kustunud ja pahatahtliku omaniku poolt omandatud domeeni võib kasutada pahavara majutamiseks ja levitamiseks. Kunagisest harjumusest veebilehele jõudnud kasutajad võivad seetõttu tahtmatult alla laadida pahavara.
Katkestused teistes teenustes. Domeen on sageli seotud mitmete teiste oluliste digiteenustega, nende hulgas on ka erinevad ärirakendused. Domeeni registreeringu pikendamata jätmine võib põhjustada nendes katkestusi ning häirida ettevõtte teenuseid.
Mainekahju. Kõikide eelpool toodud riskide realiseerumise toob kaasa paratamatu mainekahju ning vähendab usaldust, mida on raske taastada. See võib omakorda jätta jälje ka edaspidistele koostöövõimalustele ning edukusele.
Milliseid ohte tunnetavad kõige enam aga .ee domeeni omanikud? Meie uuringu tulemused näitavad, et peamise küberohuna nähakse domeeninime kaaperdamist, meiliaadressi võltsimist ja kahju ettevõtte mainele. Lisaks on välja toodud andmete õngitsemine ning lehega seotud SEO kasutamine pahatahtlikel eesmärkidel. Kuigi teadlikkus võimalikest küberohtudest on võrreldes rahvusvaheliste klientidega kõrgem, on siiski ka domeeniomanikke, kelle jaoks vastavad ohud puuduvad.
Domeenil on oluline väärtus kõikide ettevõtete ja organisatsioonide jaoks. See on ka põhjus, miks see on atraktiivne küberkuritegevuse sihtmärk. Ainus viis ohtude maandamiseks on domeeni registreerimine pikemaks perioodiks (.ee puhul on seda võimalik teha lausa kümneks aastaks) või registreeringu õigeaegses pikendamises. Kindel on, et domeeni registreerimine ja pikendamine on oluliselt lihtsam ja odavam, kui selle tegemata jätmisel kaasnev kahju leevendamine.
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi
Mida tõi 2024 Eesti tippdomeenile?
Möödunud aasta oli .ee tippdomeenile teguderohke ja edukas. Uue omaniku leidis üle 30 000 uue .ee domeeni, mis tähendab 6%st aastast kasvu.
Domeenireeglite muudatused: mida toob see lõppkasutajale?
Alates 1. veebruarist jõustuvad .ee domeenireeglite muudatused, mille eesmärgiks on tõhustada .ee registreerimist ning vältida topeltandmete kogumist. Teeme ülevaate, kuidas mõjutavad muutused aga lõppkasutajat ehk .ee domeeni registreerijat.
EISi 2025. aasta prioriteedid: küberturvalisus, uued arendused ning kogukond
Eesti Interneti Sihtasutust (EIS) ootab ees arenguid täis aasta. Olulisel kohal on muutused, mis kaasnevad NIS2 küberturvalisuse direktiivist ning vajadusest tagada .ee registri teenuste kättesaadavus ka kriisiolukordades. Lisaks ootavad EISi ees mitmed arendused ning kogukonna kaasamise tõhustamine.
Kommentaarid