Uudised
.ee ja domeenindusega seotud uudised
Domeenioksjon aitab muuta Eesti interneti tõhusamaks ja turvalisemaks
Miks reserveerida domeene? Vastus sellele küsimusele on lihtne: kuna tegemist on Eesti haldusüksuste, riikide nimede ning lühinumbritega, hoiti need asutustele, kellel on nimede kasutamiseks õigustatud huvi. Kuna mitmed üle kümnendi reserveerituna hoitud domeenid ei ole praeguseks kasutust leidnud, tehakse need nüüd kättesaadavaks kõikidele huvilistele. Seeläbi täidab Eesti Interneti Sihtasutus oma eesmärki olla vaba ja liberaalne register.
Turule jõudvad domeenid on hea võimalus kohaliku elu edendajatele või ettevõtetele, kes saavad digimaailmas tänu silmapaistvale .ee veebiaadressile veelgi paremini esile tulla. Lisaks kohanimedele muutuvad Eesti interneti ajaloos esmakordselt kättesaadavaks ka ühemärgilised ehk tähtede ja numbritega .ee domeenid. Tegemist on tõeliselt eksklusiivsete nimedega, mis on suurepäraseks võimaluseks olla meeldejääv ja kasutada veebiaadressi turundusväljundina kogu maailmas. Näiteks saab .ee domeenilaiendiga kasutada erinevaid huvitavaid tähe- ja numbrikombinatsioone – 1.ee, s.ee ja m.ee on vaid mõned neist.
Investeering Eesti internetti
Reserveeritud ja blokeeritud domeenide oksjonitelt saadud tulu investeerib EIS tõhusama ja turvalisema interneti arendamisse. Ühe olulise arendusena võtame ette pilveteenuse rakendamise, mis on oluline samm ka tuleviku vaates. Tänu sellele saame enda ressursse tõhusamalt kasutada ning pakkuda turvalisemat, kvaliteetsemat ja töökindlamat teenust kõikidele .ee domeeni omanikele.
Peame oluliseks ka uute ning domeeniomanikke toetavate teenuste loomist ning rakendamist. Nende alla kuuluvad tugevat isikutuvastusteenust pakkuv eeID ning veebibrauserite turvalisust suurendavad lahendused DNSSEC ja DANE. Kui isikutuvastusteenus kannab hoolt selle eest, et teenuseid tarbitavaid inimesi oleks lihtne ja mugav identifitseerida, siis DNSSEC ja DANE muudavad veebilehed turvaliseks lõppkasutajatele.
Turvalahenduste kasutamine kindlustab, et pahalased ei kasuta näiteks veebipoodi sisestatud andmeid enda hüvanguks. Seega on nende rakendamine oluline kogu Eesti interneti turvalisemaks muutmisel.
Lisaks eelmainitule on EIS alates 2017. aastast välja andnud toetusi mitmetele projektidele, mille kaudu arendatakse ühiskonnas IT-alaseid teadmisi ja seda eriti noorte hulgas. Jätkame projektide toetamist ka järgnevatel aastatel. Eelnevalt oleme toetanud nii noortekeskuste, põhikoolide kui kutseõppekeskuste ning ülikoolide poolt läbi viidud tegevusi ja uurimistöid. Nende seas on näiteks Kostivere Kooli IT päev, TalTechi KüberPuuringu võistlus ning noorteprogramm BSides Tallinn.
Projektide eestvedajate tagasiside kohaselt on toetused olulisel kohal noorte internetipädevuste arendamisel, kuna koolide enda eelarvest on taoliste tegevuste jaoks vahendeid tihti keeruline leida. Kaasahaaravad projektid annavad noortele võimaluse arendada muuhulgas ka enda suhtlemis- ja meeskonnatööd.
Seega annad .ee veebiaadressi domeenioksjonilt soetades oma panuse ka Eesti interneti arengusse. Reserveeritud ja blokeeritud .ee domeenid jõuavad oksjonile igal nädalal piiratud gruppidena kuni järgmise aasta suveni. Oksjonile jõudvate domeenide kava on leitav EISi kodulehelt ning oksjonil saab osaleda keskkonna https://auction.internet.ee/ vahendusel.
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi
Toetame kohaliku kogukonna arengut - ülevaade 2024. aastal toetatud projektide tulemustest
Eesti Interneti SA (EIS) on aastate jooksul toetanud kümneid projekte, mis on arendanud kohalikku internetikogukonda ning erinevate sihtgruppide internetialaseid teadmisi. Uue taotlusvooru valguses on sobiv aeg heita pilk projektidele, millele andsime hoogu möödunud aastal.
Mida teha, kui keegi on registreerinud sinu ettevõtte nimega domeeni?
Eesti Interneti Sihtasutus (EIS) tutvustas hiljuti ettevõtjatele erinevaid domeeniohte. See äratas paljudes huvi tutvuda internetimaailma telgitagustega ning nii mõnigi jõudis avastuseni, et ettevõtte nimega domeen on registreeritud kolmanda isiku poolt. Mida aga sellises olukorras ette võtta? Teeme ülevaate võimalikest sammudest.
EIS aitab arendada küberturbe ja internetivabaduse alaseid teadmisi – esita enda projekt 2. veebruariks!
Eesti Interneti SA toetab igal aastal projekte ja tegevusi, mis panustavad Eesti interneti ja selle kogukonna arengusse. Toetuste kaudu annab EIS panuse erinevate sihtrühmade teadlikumaks tegutsemiseks ning toetab internetivabadusega seotud arutelusid Eestis. Projektitoetuste kogueelarve on 50 000 eurot ning projektide esitamise tähtaeg on 2. veebruar 2025.
Kommentaarid