Uudised
.ee ja domeenindusega seotud uudised
Kuidas vältida domeeniohte? Kuus põhjust, miks peaksid pikendama oma domeeni registreeringut
Domeenidega seotud küberohud jagunevad kahte kategooriasse. Need, mida on võimalik vältida domeeni õigeaegse registreerimisega ning ohud, mille leevenduseks on registreeringu õigeaegne pikendamine. Neist viimane on oluline, kuna piiratud nimeressursi tõttu leiavad silmapaistvad ja meeldejäävad domeenid kiirelt uue omaniku. Teeme ülevaate põhjustest, miks aitab domeeni pikendamine vältida võimalikke domeeniohte.
Kuus põhjust, miks pikendada domeeni registreeringut
Kaitsed enda identiteeti internetis. Ettevõtte nimega domeen ja koduleht on üks kõige turvalisemaid ning tõhusamaid kanaleid enda tegevuste tutvustamises. Domeeni registreeringu lõppemisel kaotad seega ka ühe digitaalse identiteedi osa. Kuna kustuvad domeenid jõuavad .ee domeenioksjonile, suureneb nende nähtavus ning on suur tõenäosus, et see leiab kiirelt uue omaniku.
Kaitsed ettevõtte kuvandit ja mainet. Eelpool mainitud oksjon tähendab, et kustuva domeeni uueks omanikuks võib saada igaüks. Sa ei või kunagi teada, millise veebilehe võib uus omanik sinu ettevõtte nimega domeeni taha loob või kuhu edasi suunab. Lisaks omab domeen kriitilist tähtsust ka juhul, kui kasutad seda ettevõtte brändingu osana näiteks toodetel, pakenditel, kirjadel või muudel materjalidel.
Ära tekita klientides segadust. Kliendid on tõenäoliselt harjunud käima sinu kodulehel või e-poes. Enamikel juhtudel eeldatakse, et ettevõtte või brändi nimega on seotud ka vastav .ee domeeniga koduleht. Kui domeen on aga uue omaniku käes, tekitab see klientides segadust, mil viisil nad sind üles leiavad.
Säilita aastatepikkuse tööga loodud tulemused. Domeen ning sellega seotud koduleht on oluliseks turunduskanaliks internetis. Tõenäoliselt oled vaeva näinud ka SEO ning kodulehe nähtavuse suurendamisega. Sellest saab domeeni kaudu kasu aga ka selle uus omanik, uue domeeni registreerimisel ning kodulehe loomisel pead kõike seda aga nullist alustama.
Taga klientide turvalisus. Domeeni võimaliku uue omanikuga kaasneb paratamatult ka võimalus nende pahatahtlikkuseks. Eelpool mainitud SEO ning võimalus domeene teistele lehtedele suunata tähendab ühtlasi seda, et sinu kliendid võivad harjumusest jõuda vana lehe asemel veebisaidile, mille kaudu õngitsetakse nende andmeid või levitatakse pahavara. Seega võib ohtu seada lisaks ettevõtte mainele ka klientide turvalisusele.
Jää kättesaadavaks. Tihti on ettevõtte domeeniga seotud ka e-posti aadressid. Paraku jääd domeeni kaotamisel ilma ka ligipääsust neile. Seega ei pääse sa ligi enam vanadele meilidele ning sinuni ei jõua ka uued. Kättesaadavuse katkemine viib info puuduse ning loodud koostöösuhete potentsiaalse katkemiseni. Lisaks võib domeeni kaotamine kaasa tuua tõrkeid sellega seotud teiste teenuste töös.
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi
Mida tõi 2024 Eesti tippdomeenile?
Möödunud aasta oli .ee tippdomeenile teguderohke ja edukas. Uue omaniku leidis üle 30 000 uue .ee domeeni, mis tähendab 6%st aastast kasvu.
Domeenireeglite muudatused: mida toob see lõppkasutajale?
Alates 1. veebruarist jõustuvad .ee domeenireeglite muudatused, mille eesmärgiks on tõhustada .ee registreerimist ning vältida topeltandmete kogumist. Teeme ülevaate, kuidas mõjutavad muutused aga lõppkasutajat ehk .ee domeeni registreerijat.
EISi 2025. aasta prioriteedid: küberturvalisus, uued arendused ning kogukond
Eesti Interneti Sihtasutust (EIS) ootab ees arenguid täis aasta. Olulisel kohal on muutused, mis kaasnevad NIS2 küberturvalisuse direktiivist ning vajadusest tagada .ee registri teenuste kättesaadavus ka kriisiolukordades. Lisaks ootavad EISi ees mitmed arendused ning kogukonna kaasamise tõhustamine.
Kommentaarid