Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

ICANN81: oksjon siin, oksjon seal

Seekordse ICANNi üldkohtumise saan ootamatult kokku võtta sõnaga "domeenioksjon". See oli kõike muud, kui ootuspärane.
ICANN81: oksjon siin, oksjon seal

Hollandlased lükkavad hoolega kvantkrüptograafia teemat. Jätkuvalt on selle põhjused veidi küsitavad. Teoreetiliselt oleme reaalselt rakendatavast kvantarvutist veel 10–15 aasta kaugusel ning uute algoritmide laialdane juurutamine võtab senise ajaloo põhjal samuti umbes 10 aastat. Seega mingi mõte selle taga on, kuid arvan, et teadmatust on veel liialt palju. Usun, et ka algoritmid arenevad, ja kui tekib tõeline vajadus need välja vahetada, siis tehakse seda kiiremini.

Šveitsi register ja CERT SWITCH rääkisid oma edasilükatud registreeringute (deferred registrations) lahendusest, millega võideldakse domeenide kuritarvitamise pettustega. Peturegistreeringud on kasutuses vaid loetud tunnid, mis reageerimiseks aega ei jäta. Seetõttu püütakse tabada halbade kavatsustega registreeringud enne, kui need tsooni jõuavad (minority report). Hinnatakse registreerimiseks kasutatavaid andmeid ning selle kindlaks tegemiseks rakendatakse tehisintellekti, mis tunneb ära vastavad mustrid. Kui leitakse kahtlane registreering, peatatakse selle jõudmine tsooni ning algatatakse registreerija isikutuvastuse või täiendava kontrolli protsess. Enamus aga ei reageeri ning registreering kustutatakse. Teema äratas kuulajates suurt huvi. Jõuti küsimuseni, et kui domeeni ei lasta registreerimise järel tsooni, siis kas ei peaks registreerijale raha tagastama – pole ju teenust saadud. Kuid nagu domeeninduses tavapärane, tehakse töö ja kantakse kulud registreerimise hetkel. Toimingu käigus tuvastatakse registreerija reeglite rikkumine, mille eest vastutab juba registreerija. Samas võib olla, et registreerijate täiendavatele küsimustele mitte reageerimise taga pole pahatahtlikkus, vaid hoopis fakt, et registreerija ei tea, kes on register. Registreerimise toiming toimub ju läbi registripidaja. Meil sellisele käitumisele taolisel kujul rakendust pole, sest nõuame tugevat isikutuvastust igalt registreerijalt. See tekitab küll registreerimisel teatava barjääri, kuid hoiab samas tsooni turvalisena ja välistab hilisemad probleemid ning arusaamatused. eeID tuleb appi!

Meie eeID teenuse pakkumine registripidajatele on tõstatanud ootamatuid küsimusi, näiteks kas on võimalik kasutada seda isikutuvastuseks ka EISi enda pakutava portaali kaudu, ilma et registripidaja peaks eraldi teenusega liituma. Samuti uuritakse, millistel tingimustel saab registripidaja rakendada juba kasutuses olevaid isikutuvastuse lahendusi. Näiteks uuris 101domains Persona kohta, mida nad rakendavad olukordades, kus on vaja täiendavaid isikukontrolle. eeID on loodud registripidajaid aitama, aga selle kasutamine ei ole neile kohustuslik. Kaalume alati alternatiive ja lubame lahendusi, mis täidavad meie tugeva isikutuvastuse kriteeriumeid. Näib, et ka Persona lahendus vastab sellele.

Tutvustasin taas meie REST-põhist EPP-alternatiivi. Sarnane esitlus oli ka mõni nädal varem IETFil. See on meie panus lahenduse standardiseerimisse, mis säästab loodetavasti registripidajaid väga erinevate, kuid sama otstarbeliste, liideste eest. Vajadus moodsama liidese järgi registri ja registripidaja vahelises suhtluses on ilmselge. Näeme seda oma lahenduse kasutatavuse põhjal ja teiste registrite huvi teema vastu ainult kinnitab seda. Peamine küsimus on: kuidas tagada, et lahendus poleks juba aegunud selleks ajaks, kui standard lõpuks kinnitatakse.

Oksjonikeskkonna teema sai hoo sisse koostöös Tšehhi ja Rootsi registrite ning USA registripidajaga Dynadot. Üllatuslikult selgus paneelarutelu käigus, et Rootsi on tagasi pööramas oma otsust oksjonisüsteemi kasutuselevõtu osas. Põhjuseks registripidajate vastuseis. Ei olnud selge, kas vastuseis oli üksikute häälekate registripidajate poolt või laiem. Sellisest arengust on igal juhul kahju, sest Rootslased plaanisid unikaalset lähenemist – pimeoksjonit registripidajate vahendusel. Nii oleks hoitud registri-registripidaja-registreerija mudeli puhast joont ning plaanis oli jagada registripidajatega ka võidupakkumise tulu. Kuid välja ilmus rida teisi registreid, kes juba tegelevad oksjoni arendusega, näiteks Usbekistan (.uz), või kes on sellest huvitatud, nagu Türgi (.tu) ja Puerto Rico (.pr). Igaühel olid omad küsimused, kõhklused ja ootused, sealhulgas regulatsioonidega seotud aspektid, registripidajate kaasamine ja kolmanda osapoole süsteemidega integreerimine. Tuginedes oma kogemustele ja oskustele, aitasin neid vastuste leidmisel. Näib, et julgus innoveerida ja katsetada on suurem väljaspool Euroopat, kust me senini oleme mõttekaaslaseid otsinud.

GoDaddy Global Block teenuse osas kohtusin Brand Safety Alliance (BSA) meeskonnaga. Tegemist oli pigem viisakusvisiidiga, et arutada hetkeseisu ja võimalikke edasisi samme. See projekt meeldib mulle – ambitsioonikas idee, mis kaitseb kaubamärke ning annab samal ajal olulisel määral tagasi kohalikele internetikogukondadele. Teenus pakub lihtsustatud viisi kaubamärgiomanikele oma õiguste kaitseks, võimaldades huvisid kaitsta ühelt platvormilt ideaaljuhul üle kogu domeeniregistrite “välja”. See on soodsam ja lihtsam, kui pöörduda iga registri poole eraldi vastava domeeninime registreerimiseks. Global Blocki teenus, nagu nimigi ütleb, blokeerib vastavad nimed teenusega liitunud tsoonides. Kuna tegemist on blokeerimise, mitte registreerimisega, on see ka kaubamärgiomanikele soodsam. Domeeni kasutusele võtmiseks tuleb see siiski registreerida. Kohalikele kogukondadele toob projekt mitmel moel kasu. Esiteks läbi puhtama domeeniruumi, kus tuntud brändide domeenid on vähemal määral kuritarvitatud. Teiseks toob projekt täiendavaid tulusid, kuna enamik ettevõtetest, kes teenust kasutavad, ei jõuaks muidu väikeste domeenitsoonideni, nagu .ee. See võimaldab aga hoida registreerimistasu madalamal ja toetada kogukonnaprojekte.

Lõpetuseks teatas Kanada registri CIRA tehnilise innovatsiooni eestvedaja Jacque Latour oma pensionile jäämisest. Ta on olnud Kanadas võtmetegija DNSSECi, anycasti ja piiriüleste DNSi-põhiste digiidentiteedi lahenduste juurutamisel. Tema lahkumine jätab kindlasti märgatava tühimiku, kuid puhkus on välja teenitud. Kui mina kunagi suureks saan, tahan olla just nagu tema. Müts maha!

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi