Uudised, sündmused ja blogi

Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.

Tagasi

Tehnilisem pilk meie 2025. aasta strateegiale: teel maailma parimaks domeeniregistriks

EIS on juba aastaid toimetanud 3-aastaste tsüklite kaupa. Tuleme meeskonnaga kokku ning mõtleme, mis on täna oluline ja mis võiks luua tooni tulevikus. Seejärel püüame välja valida tegevused, mis viivad sihtasutust kõige paremini edasi järgmise perioodi jooksul. Käesoleval aastal algas uus 2025-2027 periood.
Tehnilisem pilk meie 2025. aasta strateegiale: teel maailma parimaks domeeniregistriks
strateegia

Mare kirjutas juba meie 2025. aasta prioriteetidest, kuid otsustasin vaadata sellele ka veidi tehnilisemast ja detailsemast vaatest.

Mis on strateegia? Tõlgendusi on erinevaid, kuid meie jaoks on strateegia plaan, kuidas liigume oma kauge eesmärgi poole. Mis see on? Olla oma registripidajatele ja registreerijatele parim domeeniregister maailmas. Liiga üldine, liiga ambitsioonikas? Sõltub "parima" määratlusest ja kuidas seda mõõta. Oleme aastate jooksul küsitlenud nii partnereid kui ka .ee kasutajaid ja saanud väga kõrgeid hinnanguid (üle 90%), kuid et olla parim peaks seda kuidagi võrdlema teiste registritega - küsime? Vaatame domeenide pikendamist, mis võiks näidata registreerijate rahulolu .ee poolt pakutava väärtusega - 2024. aastal oli see 86%, mis on päris hea, aga kaugelt mitte maailma parim. Teenus on stabiilne ja kättesaadav - süsteemi toimivus 2024. aasta näitaja oli 99,99% - ütleks, et on maailma parima vääriline materjal küll. Kuidas liigume parima trajektooril - väärtustame lihtsust, paindlikkust ja kindlust registreerijale pakutavas teenuses; stabiilsust, läbipaistvust ja tuge registripidajatega koostöös. Sellest juhindudes valime, kuhu oma tähelepanu suunata, mida muuta ja parandada ning mis osas innoveerida.

Küsime registreerijalt nii vähe andmeid kui võimalik - 1. veebruaril jõustus rida olulisi muutuseid. Haldus- ja tehnilise kontakti vabahatlikuks muutmine ehk kui registreerija nendesse rollidesse kedagi määrata ei soovi, siis ei pea ta seda enam tegema. Seni pandi taolises olukorras samad registreerija andmed kõikidesse rollidesse. Leiame, et kui registreerija ei soovi endale määrata eraldi esindajat, ei peaks me seda nõudma. Küll on eraisikust täisealine esindaja jätkuvalt vajalik ettevõtete domeenide puhul ning alaealistele registreerijatele. 

Enam ei pea domeeninimele määrama vähemalt kahte nimeserverit. Domeen töötab ka ühega, mis ei taga küll töökindlust, kuid leidsime, et see peaks olema registreerija otsus. Meie soovitame jätkuvalt kasutada vähemalt kahte nimeserverit, kuid enam pole see kohustuslik. Kogutavaid andmeid soovisime vähendada ka telefoni numbri võrra, kuid jõustuv EU küberturbe direktiiv (NIS2) ei võimalda seda teha. Selle asemel peaksime leidma nendele kasutuse - näiteks mitmeastmelise autentimisvahendina registreerija portaalis. 

Registreerimise protsessi lihtsustamise osas on lauale jäänud veel registreerimise perioodid ja konkreetselt ühe-kuuline domeeni registreerimise võimalus. Ühelt poolt tundub see lihtne ja loogiline, võimaldades domeeni registreerimist kombineerida teiste kuupõhiste teenustega nagu veebi-/serverimajutus. Teisalt on probleemiks, et väga vähesed registrid võimaldavad seda, mis tähendab, et registripidajad peavad selle tarvis looma erilahenduse: kui registreerija soovib seda võimalust kasutada, peab ta näiteks olukorras, kus tal on domeene ka teiste tippdomeenide all, neid erinevalt haldama. Samas on 3-kuulised perioodid olnud juba aastaid saadaval - kasutus on vähene, aga olemas. Usun, et 1-kuulistel võiks olla rohkem lööki, kuid oleme seni hoidnud seda võimalust vaka all ja oodanud esimest registripidajat, kes tuleks seda meilt küsima.

Olulise muutusena, eelkõige meie välismaiste registripidajate ja registreerijate jaoks, on PayPali kasutamise lõpetamine isikutuvastusvahendina. Oleme seda võimaldanud 2015. aastast. Kui toona oli PayPal Verified konto võrreldav panga poolt tehtava isikutuvastusega, siis viimased üheksa aastat pole see nii enam olnud. Arendasime välja oma isikutuvastuslahenduse eeID, mis sobib pea iga isiku kindlaks tegemiseks üle kogu maailma. Seega pole enam põhjust PayPalist kinni hoidmiseks ja lõpetame käesoleva aastaga selle peatüki meie registreerijate identifitseerimise teekonnal.

Käesoleval aastal soovime ka oma süsteemi täismahus pilve kolida. Pärast aastate pikkuseid katsetusi erinevate lahendustega, oleme langetanud otsuse AWSi kasuks. Otsust toetavad teised registrid, nagu näiteks Rootsi ja Belgia, kes kõik on valinud just AWSi. Kuid otsustav faktor meie jaoks oli Amazoni poolne huvi ja tugi migratsiooni protsessile kaasa aitamisel - koolitustest soodustusteni. Poliitiliste arengute taustal on küll õhus küsimus Trumplandi investeerimise jätkusuutlikkuses ja mõistlikkuses, aga, et head alternatiivi pole veel leidnud hoiame hinge kinni ja loodame parimat. Eesmärk on 2025. aasta lõpuks teenindada meie registripidajaid ja registreerijaid juba pilvest. Paralleelselt jätame mõneks ajaks alles ka oma füüsilise lahenduse, kuid aja möödudes kaob ilmselt ka see.

Otsime pidevalt töölõike, protsesse ja protseduure mida saame automatiseerida, et tõsta tõhusust. Loomulikult on ka AI teema, mida püüame enda hüvanguks tööle panna.

Teemaks on ka oksjonisüsteemi järelturu funktsioon, mida meilt alatihti küsitakse. Eesmärgiks on võimaldada .ee domeeni registreerijatele turvalist ja ühest kohast saadavat oksjonikeskkonda, kus saab teiste nimede kõrval pakkuda müügiks ka enda registreeritud domeeninimesid. Tehniliselt on see lihtne täiendus juba olemasolevale oksjonite süsteemile. Teeme lahendusele põhjaliku eelanalüüsi ning kaasame protsessi nii kogukonda kui ka registripidajaid.

Kõige selle taustal käib kibe töö ISO 27001 sertifitseerimise kallal, et protsesside dokumentatsioon oleks ajakohane ning riskide juhtimine läbipaistvam.

On päris tihe aasta, millest esimene tulemuslik neljandik selja taga. Usume, et saame selle plaani ka ellu viidud ja sammukese lähemale parimale.

Kommentaarid

Email again:

Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi