Uudised, sündmused ja blogi
Siit leiad kõik meie uudised, blogipostitused ja ürituste, hoolduste ja katkestuste informatsiooni.
Valminud on EISi uue perioodi strateegia
Eesti Interneti Sihtasutusel (EIS) on valminud 2025 – 2027 strateegia, mis seab sihid ja eesmärgid eesootavateks aastateks. Strateegia valmimisse on andnud olulise panuse erinevad sidusrühmad, selle koostamisel on arvestatud riiklike ning valdkondlikke strateegiaid ja arenguid.
EISi visiooniks on luua maailma parim domeeniregister. Soovime olla usaldusväärne ning hinnatud koostööpartner enda akrediteeritud registripidajale, veame eest valdkonna innovatsiooni ning pakume kasutajatele kaasaegseid teenuseid.
Sarnaselt mitmete teiste tippdomeeni registritega, seisab ka EIS silmitsi uute väljakutsetega, mis on seotud domeeni kasvu aeglustumisega, turuosa säilitamise ja registreeringute pikendamise taseme langusega. Lisaks mängivad rolli uute ülddomeenide turule jõudmine, pidevalt muutuv küber- ja julgeolekuruum ning globaalsed megatrendid.
.ee registri arendamise eesmärgiks on tagada DNS teenuse kättesaadavus, stabiilsus ja turvalisus. Suurendame EISi küberturvalisuse taset, läbides ISO sertifitseerimise protsessi ning valmistudes võimalikeks küber- ja digiohtudeks. Teotame ka meie registripidajaid NIS2 direktiivist tulenevate küberturvalisuse nõuete rakendamisega. Säilenõtkuse suurendamiseks viime domeeniregistri teenused pilve ning analüüsime kriitiliste andmete varundamist riiklikus andmesaatkonnas. Nii tagame enda teenuste kättesaadavuse võimalikes kriisiolukordades.
Töötame edasi .ee registreerijate andmekvaliteedi parandamisega. Selle üheks komponendiks on andmete terviklikkuse tagamine ja ristkasutamine, et vältida andmete mitmekordset kogumist. See on oluline tsooni puhtuse ja turvalisuse tagamiseks ning .ee domeeniga seotud toimingute mugavamaks ja kiiremaks muutmiseks.
Ees on ootamas mitmed uued teenuste arendused. Soovime analüüsida .ee registreerimise perioodide valiku laiendamist ehk selle registreeringu pakkumist alates ühest kuus. Lisaks ka nõudlust väärisdomeenide teenuse vastu. Pakume kogukonnale oksjonikeskkonna järelturu osa, et luua ametlik ja kontrollitud platvorm .ee domeenidega seotud ostu-müügi tehinguteks. Töötame selle nimel, et suurendada EISi poolt loodud elektroonilise isikutuvastusteenuse eeID kasutajaskonda ning tõhustada enda igapäevast tööd automatiseerimise ja tehisintellekti abil.
EIS soovib olla registripidajatele parim võimalik koostööpartner, olla tehnoloogiliselt uuenduslik ja efektiivne. Kaasame registripidajaid aktiivselt .ee registriga seotud arendustesse ning kaasajastame Eliitpartnerite programmi. Toetame registripidajaid nende tegevustes ja aitame üheskoos kujundada domeenindusega seotud õigusruumi Eestis.
Domeeniomanike õiguste kaitsmise tõhustamiseks muudame Domeenivaidluste Komisjoni ligipääsetavamaks ning vaatame üle sellega seotud protseduurid. Samuti soovime luua keskkonna, mille vahendusel on võimalik kontrollida, kas kasutaja võib domeeni registreerimisel potentsiaalselt rikkuda kolmandate isikute õiguseid. Suurendame seeläbi teadlikkust domeeni registreerimisega seotud õigustest ja kohustustest.
Arendame koostööd internetikogukonnaga. Leiame viise, kuidas suurendada kogukonna kaasatust EISi tegevustesse ning huvide esindamist piiriüleses koostöös. Korraldame valdkondlikke üritusi ja arutelusid nii Eestis (Interneti Päeva, Arvamusfestivali arutelud), aga ka rahvusvahelisel tasandil (Balti Domeenipäevad, CENTRi töögruppide kohtumised). Jagame oma ekspertiisi ja kogemusi rahvusvahelistel üritustel, suunates valdkonna arengut globaalsel tasandil.
Panustame regulaarselt ka kohaliku kogukonna arendamisesse ning töötame valdkonna kompetentsikeskusena. Anname oma osa küberteadliku ja -oskusliku ühiskonna kujundamisesse ning jagame toetusi iga-aastasel projektikonkursil.
EISi uue perioodi strateegia on täismahus saadaval siin: EISi strateegia 2025-2027.pdf
Veel uudiseid, sündmusi ja blogipostitusi
ICANN81: oksjon siin, oksjon seal
Seekordse ICANNi üldkohtumise saan ootamatult kokku võtta sõnaga "domeenioksjon". See oli kõike muud, kui ootuspärane.
Restful alternatiiv registri liidesele
Alustasime EISis 2014. aastal uue registrisüsteemi arendust, kus üheks võtmeelemendiks oli kaasaegne lähenemine registri ja registripidaja vahelisele suhtlusprotokollile EPP (Extensible Provisioning Protocol).
CENTR R&D25 ja Tech51
Oktoobris leidis aset CENTRi tehnilise ja arenduse töögruppide ühiskohtumine. Kohtumise fookuses oli DNS, seda nii anycasti, skaneerimise kui tsooni genereerimise vaatenurkadest.
Kommentaarid